QR Cody na dowodach osobistych, ratownictwo medyczne

Ratownicy medyczni wezwani do zdarzenia w którym trzeba udzielić pomocy osobie nieprzytomnej, lub takiej z którą jest utrudniony kontakt, podejmują ryzyko zastosowania niewłaściwej procedury medycznej. Niektóre choroby przewlekłe (choroby serca, endokrynologiczne, uczulenia na niektóre leki, cukrzyca) lub choroby zakaźne (HIV, WZW) wymagają innego traktowania lub po prostu podania leku który ktoś zapominał wziąć.  

Propozycja zmiany: Stworzenie bazy danych z chorobami przewlekłymi, do której za pośrednictwem aplikacji na smartfonie miałby tylko dostęp zespoły ratownicze, wyeliminowałoby część błędnych procedur oraz często przyspieszyłoby diagnozę przy dodatkowym zachowaniu poufności tych danych. Przy chorobach zakaźnych pojawiałby się tylko komunikat np.: „załóż rękawiczki”. Umieszczenie na druku nowego dowodu osobistego QRcodu umożliwiłoby bezbłędną identyfikację pacjenta przez aplikację smartfonową. Kod zawierałby tylko dane i tak ujawnione w dowodzie: PESEL, Nr Dowodu, Imię i Nazwisko. 

Korzyści: Szybsza i lepsza pomoc poszkodowanym w zdarzeniach nagłych. Możliwość wykorzystania QRcodu do innych celów np. w bankowości i wszędzie tam gdzie potrzebna byłaby elektroniczna szybka i precyzyjna identyfikacja. Nawet publiczne stojaki na rower mogłyby mieć zamknięcia (blokady pozostawionych rowerów) uruchamiane po zeskanowaniu kodu danej osoby, tylko osobie która pozostawiła rower mogłyby go wydać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *